Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Co to strzemiona zbrojeniowe?

Co to strzemiona zbrojeniowe?

Strzemiono zbrojeniowe inaczej strzemię budowlane lub potocznie jarzemko to nic innego jak element zbrojenia pomocniczego. Używany najczęściej w zbrojeniu elementów prętowych takich jak belki, słupy, łuki, strzemiona można również spotkać choć nie tak często w elementach powłokowych i konstrukcjach bryłowych. Strzemiona to elementy poprzeczne do prętów zbrojeniowych czyli właśnie zbrojenie pomocnicze.

Zbrojenie pomocnicze ma zadanie utrzymać pręty w odpowiednim ułożeniu. Umożliwia ono również wykonanie szkieletu zbrojenia poza szalunkiem, deskowaniem. Dzięki temu jest znacznie łatwiej wykonać takie zbrojenie. 

Strzemiona zbrojeniowe to jednak nie tylko rola konstrukcyjno-stabilizacyjna szkieletu. Jarzemko przenoszą również siły ścinające w gotowych belkach i rozpierające w słupach.

Strzemiona  muszą skutecznie stabilizować każdy pręt zbrojenia głównego w dwóch prostopadłych kierunkach. Dla słupów, w których najdłuższy bok przekroju poprzecznego jest nie większy niż 400 mm, stosuje się pojedyncze strzemiona, dla większych przekrojów – strzemiona wielokrotne.

Strzemiona wykonywane powinny być z żebrowanej atestowanej stali - AIII(B500A). W sytuacji gdy strzemiona pełnią wyłącznie rolę stabilizującą pręty główne - taka sytuacja ma miejsce np. w ogrodzeniach, można użyć strzemion ze stali gładkiej lub nawet elementów z tworzywa.

Najczęściej spotykane strzemiona to prostokąty otaczające główne pręty zbrojenia elementu. W słupach okrągłych strzemiona mogą mieć kształt okręgów. Bywają jednak również strzemiona trójkątne, pięciokątne i inne (jeśli takich szukasz zerknij - tutaj).

 

Napisano na podstawie:

Grzegorz Pośpiech, Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i w formach, Radom: Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, 2006.

Tadeusz Urban, Michał Gołdyn, Łukasz Krawczyk, Wpływ rodzaju zbrojenia poprzecznego o niepełnym zakotwieniu na nośność płyty żelbetowej przy przebiciu, „Budownictwo i Architektura”  2013

W. Danilecki, Zbrojenie, deskowanie i formy do betonu, Warszawa, Arkady, 1968

oraz:

Chodor Projekt. Encyklopedia. Słupy żelbetowe

Wikipedia

 
 

Pliki (1)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl