
Strzemiono zbrojeniowe inaczej strzemię budowlane lub potocznie jarzemko to nic innego jak element zbrojenia pomocniczego. Używany najczęściej w zbrojeniu elementów prętowych takich jak belki, słupy, łuki, strzemiona można również spotkać choć nie tak często w elementach powłokowych i konstrukcjach bryłowych. Strzemiona to elementy poprzeczne do prętów zbrojeniowych czyli właśnie zbrojenie pomocnicze.
Zbrojenie pomocnicze ma zadanie utrzymać pręty w odpowiednim ułożeniu. Umożliwia ono również wykonanie szkieletu zbrojenia poza szalunkiem, deskowaniem. Dzięki temu jest znacznie łatwiej wykonać takie zbrojenie.
Strzemiona zbrojeniowe to jednak nie tylko rola konstrukcyjno-stabilizacyjna szkieletu. Jarzemko przenoszą również siły ścinające w gotowych belkach i rozpierające w słupach.
Strzemiona muszą skutecznie stabilizować każdy pręt zbrojenia głównego w dwóch prostopadłych kierunkach. Dla słupów, w których najdłuższy bok przekroju poprzecznego jest nie większy niż 400 mm, stosuje się pojedyncze strzemiona, dla większych przekrojów – strzemiona wielokrotne.
Strzemiona wykonywane powinny być z żebrowanej atestowanej stali - AIII(B500A). W sytuacji gdy strzemiona pełnią wyłącznie rolę stabilizującą pręty główne - taka sytuacja ma miejsce np. w ogrodzeniach, można użyć strzemion ze stali gładkiej lub nawet elementów z tworzywa.
Najczęściej spotykane strzemiona to prostokąty otaczające główne pręty zbrojenia elementu. W słupach okrągłych strzemiona mogą mieć kształt okręgów. Bywają jednak również strzemiona trójkątne, pięciokątne i inne (jeśli takich szukasz zerknij - tutaj).
Napisano na podstawie:
Grzegorz Pośpiech, Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i w formach, Radom: Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, 2006.
Tadeusz Urban, Michał Gołdyn, Łukasz Krawczyk, Wpływ rodzaju zbrojenia poprzecznego o niepełnym zakotwieniu na nośność płyty żelbetowej przy przebiciu, „Budownictwo i Architektura” 2013
W. Danilecki, Zbrojenie, deskowanie i formy do betonu, Warszawa, Arkady, 1968
oraz:
Chodor Projekt. Encyklopedia. Słupy żelbetowe
Wikipedia