Budowa domu jednorodzinnego jest ogromną inwestycją, która wymaga nie tylko przygotowania odpowiedniego projektu, ale także starannego wykonania w każdym szczególe. Zbrojenie jest niezbędnym elementem przy budowie budynku – wzmacnia jego konstrukcję i przenosi naprężenia, których sam beton nie może wytrzymać. Do czego służą pręty zbrojeniowe, ile ważą i jakie są ich rodzaje?
Pręty zbrojeniowe – do czego służą?
Pręty zbrojeniowe to elementy, które możesz wykorzystać do tworzenia zbrojenia budynku. Jest to skuteczny sposób na wzmocnienie różnych elementów betonowych lub żelbetowych Twojej konstrukcji, takich jak fundament ciągły, listwa stropowa czy mur oporowy. Stal zbrojeniowa poprawia wytrzymałość betonu na rozciąganie, czyniąc go mniej podatnym na pękanie i kurczenie się. Dzięki temu nie traci on swoich walorów estetycznych i dłużej zachowuje swoje właściwości. Pręty zbrojeniowe wykonane są ze stali o wysokiej wytrzymałości. Dzięki temu Twoja konstrukcja będzie trwalsza i stabilniejsza. Wybór odpowiedniego produktu zapewni nie tylko Twoje bezpieczeństwo, ale także zapobiegnie kosztownym naprawom.
Rodzaje i klasy stali prętów zbrojeniowych
Pręty zbrojeniowe różnią się rodzajem, jakością, rozmiarem i kształtem (żebrowane i gładkie). Każdy projekt mieszkaniowy określa ilość i rodzaj prętów do kupienia na miejscu. Zwykle zbrojenie służy do wykonywania konstrukcji nośnych z betonu zbrojonego (zwanego żelbetem). Trzeba pamiętać, że pręty muszą być odporne na korozję.
Gatunki stali zaś informują o właściwościach mechanicznych i określają maksymalny dopuszczalny stopień ugięcia. Niewłaściwa stal do budowy domu może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Robiąc zakupy, musisz dlatego polegać na kalkulacjach budowniczego. Realizacja konstrukcji żelbetowych jest szczegółowo opisana w:
– Normie krajowej: PN-B-03264:2002,
– Normie europejskiej dotyczącej projektowania konstrukcji z żelazobetonu: PN-EN-1992-1-1 tj. Eurokod 2.
Podczas zakupu stali należy stosować następujące parametry: wskaźnik pękania (< 500 MPa), odporność na korozję, wytrzymałość. Podział na gatunki stali opiera się na różnicy w proporcjach komponentów użytych do produkcji prętów stalowych.
Waga prętów zbrojeniowych
To, ile ważą pręty zbrojeniowe, zależy od grubości żebra oraz jego wysokości. Producenci stali zbrojeniowej muszą stosować się sztywnych norm, które dotyczą również zachowania odpowiedniego ciężaru dla konkretnej średnicy prętów. Im większa będzie ta średnica, tym odpowiednio większa będzie waga surowca. Producenci najczęściej podają cenę za tonę stali zbrojeniowej, zaś znając wagę oraz średnice prętów, będziesz mógł sam obliczyć, ile metrów bieżących materiału jest się w jednej tonie. Jeżeli zdecydujesz się na to, aby drut żebrowany był przycinany dopiero na budowie, to warto zamówić o 10% więcej materiału, niż przewiduje na to projekt.
Ciężar 1 mb stali zbrojeniowej przedstawia się przykładowo tak:
– dla średnicy 6 mm: 0,22 kg,
– dla średnicy 8 mm: 0,40 kg,
– dla średnicy 10 mm: 0,62 kg,
– dla średnicy 12 mm: 0,89 kg,
– dla średnicy 14 mm: 1,21 kg,
– dla średnicy 16mm: 1,58 kg,
– dla średnicy 18mm: 2,00 kg,
– dla średnicy 20mm: 2,47 kg,
– dla średnicy 22mm: 2,98 kg,
– dla średnicy 24mm: 3, 55 kg,
– dla średnicy 30mm: 5, 55 kg,
– dla średnicy 40mm: 9,86 kg.
Planujesz zakup prętów zbrojeniowych? Sprawdź ofertę naszego sklepu – z pewnością znajdziesz w nim propozycje, które odpowiedzą na Twoje potrzeby!