Podczas realizacji jakiejkolwiek budowy stosuje się mocną i sprawdzoną stal. W zależności od tego, jaka jest konstrukcja danego budynku, a także jego przeznaczenie, można użyć różnego gatunku stali zbrojeniowej. Jakie są ich oznaczenia i co je tak właściwie wyróżnia? Jeśli chcesz poznać odpowiedź, koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy wpis.
Stal zbrojeniowa używana podczas budowy
Jest niezbędna podczas każdej budowy i konieczna w trakcie tworzenia fundamentów, ale także wieńca dachowego. Mowa oczywiście o stali zbrojeniowej, bez której nie udałoby się postawić solidnego i trwałego budynku. Podobnie jest w przypadku żelaznych prętów zbrojeniowych. Są one wykonane z różnych gatunków stali zbrojeniowych. W połączeniu z betonem nazywa się je potocznie żelbetem. To właśnie dzięki nim cała konstrukcja staje się bezpieczna, mocna i odporna na różnego rodzaju obciążenia. Zarówno te statyczne, jak i dynamiczne.
Jakie są gatunki stali zbrojeniowej?
Zadaniem prętów zbrojeniowych jest solidne wzmocnienie betonu. Ten zaś odpowiada za trzymanie się stropów, słupów, płyt i różnego rodzaju belek. Właśnie z tego powodu pręty te wytwarza się z danego gatunku stali zbrojeniowej oraz w określonej klasie. Poznaj je wszystkie, aby wiedzieć, który rodzaj wybrać.
Pięć obowiązujących klas
W przypadku klas, do wyboru masz ich pięć. A-0 to pręty gładkie, wykorzystywane do niskiej jakości betonu i raczej niezbyt trudnych konstrukcji. A-I to także gładkie pręty, ale ich końce są oznaczone na czerwono lub paskiem, którego szerokość wynosi 2 cm. Ten rodzaj stosuje się jako wsparcie zbrojenia np. do przewiązek lub strzemion.
Klasa A-II są to pręty żebrowane, czyli dwa równoległe żeberka, a między nimi znajduje się poprzeczne. To najlepsza klasa do zbrojeń nośnych. A-III to także pręty żebrowane, ale wzbogacone o jodełkowe, nachylone pod kątem 60 stopni żebra — stosowane do głównego zbrojenia. A-IIIN jest to ostatni rodzaj. Są nim pręty, takie jak A-III, jednak mają one dodatkowe odcinki pomiędzy poprzecznymi żebrami. Stanowią one najwyższą klasę wytrzymałości elementów konstrukcyjnych. Warto także dodać, że wymagane jest, aby każda klasa prętów posiadała specjalną aprobatę techniczną AT.
Gatunki stali zbrojeniowej
Każda z powyżej wspomnianych klas zawiera w sobie odpowiednie gatunki stali zbrojeniowej. Poniżej znajdują się ich oznaczenia — każde z nich odpowiada danej klasie:
- A-0: stal gładka St05-b,
- A-I: stal gładka St3SX-b, St3SY-b, PB 240,
- A-II: stal żebrowana 18G2-b, 20G2Y-b,
- A-III: stal żebrowana 25G2S, 34GS, RB400, RB400W,
- A-IIIN: stal żebrowana 20G2VY, RB500, RB500W, St3-b-500, Bst500Kr, Bst500M, B500A, Bst500S, Bst500WR, B500B, B500SP.
Gatunki stali niestopowej z symbolami St0S, St3, a także St4 stosuje się w budownictwie najczęściej. Przy czym dwa ostatnie oznaczenia, St3 i St4 występują w trzech różnych odmianach. Rozpoznasz je po następujących literach: S, V oraz W. Każda z nich informuje Cię o ich jakości, a także zawartości węgla, który wyrażany jest w procentach.