Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak obliczyć ilość prętów zbrojeniowych? Czym je ciąć i jak łączyć? Podpowiadamy!

Budujesz dom? Z pewnością zależy Ci na tym, aby każdy jego element był maksymalnie wytrzymały. Właśnie dlatego musisz zadbać o odpowiednie zbrojenie elementów konstrukcyjnych. Jeżeli korzystasz z usług architekta, bez wątpienia uwzględni on wszelkie niezbędne dane w projekcie, których nie możesz zmieniać bez konsultacji z nim. Warto jednak wiedzieć jak obliczyć ilość prętów zbrojeniowych. Czy wiesz czym je ciąć i jak łączyć? Czytaj dalej, a wszystko Ci wyjaśnimy!

Czym są pręty zbrojeniowe?

Pręty zbrojeniowe to elementy niezbędne podczas budowy domu. Zazwyczaj wykonane są z atestowanej stali lub wyjątkowo trwałych kompozytów. Ich rolą jest wzmocnienie elementów betonowych lub żelbetonowych tworzonej przez Ciebie konstrukcji. Najczęściej są wykorzystywane do ław fundamentowych, wieńców stropowych, czy murków oporowych. Jaka jest ich rola? Dzięki prętom zbrojeniowym beton zyskuje większą odporność na rozciąganie, a to z kolei gwarantuje mniejszą podatność na jego pękanie, czy kurczliwość. Możesz mieć więc pewność, że będzie zdecydowanie trwalszy oraz dłużej zachowa swoje właściwości. Jeżeli na takim etapie budowy zdecydujesz się na pręty zbrojeniowe najwyższej jakości, zyskasz gwarancję stabilnej konstrukcji, a także zabezpieczysz się przed ewentualnymi wysokimi kosztami potrzebnych napraw. Solidne produkty tego typu równoznaczne są ze spokojem i bezpieczeństwem na lata.

Gdzie znajdziesz informację o ilości prętów zbrojeniowych?

Jeżeli szukasz informacji o ilości prętów zbrojeniowych, z pewnością znajdziesz je na projekcie budowlanym domu. Architekt powinien tam umieścić dokładne dane nie tylko na temat ilości, ale także kształtu, średnicy, czy długości takich produktów. Ponadto znajdziesz tam także informacje na temat klasy i gatunku materiału, z jakiego powinny być wykonane pręty. Jeżeli potrzebujesz informacji na temat tego, ile produktu potrzeba do każdego elementu, także szukaj jej na projekcie. Chcesz się jednak upewnić, że wszystko jest idealnie wyliczone? Jak obliczyć ilość prętów zbrojeniowych?

Jak obliczyć ilość prętów zbrojeniowych?

Wbrew pozorom obliczenie ilości prętów zbrojeniowych nie jest takie trudne. Po pierwsze będziesz potrzebował długości wszystkich fundamentów. Pomnóż ją przez 4, a otrzymasz długość potrzebnego zbrojenia. Dlaczego mnoży się przez 4? Zazwyczaj właśnie tyle potrzeba na tzw. zbrojenie ław. Zbrojenie powinno mieć żebra co około 30 centymetrów, więc wystarczy obliczyć powierzchnię fundamentów i podzielić odległość potrzebną między żebra i tak wyjdzie Ci ich ilość. Jeżeli chcesz mieć pewność, ile prętów zbrojeniowych będzie do tego potrzebna — pomnóż wysokość zbrojenia przez dwa i dodaj do niej także pomnożoną przez dwa szerokość. Aby mieć margines na zagięcia, dodaj do wyniku około 10-15 centymetrów. W taki sposób możesz wyliczyć ilość materiału potrzebnego do uzbrojenia fundamentów.

Czym ciąć pręty zbrojeniowe?

Skoro już wiesz, jaka ilość prętów zbrojeniowych będzie Ci potrzebna, z pewnością będziesz potrzebował także rady co do tego, czym je ciąć. Cięcie takich elementów jest niezbędne, ponieważ często są sprzedawane zwinięte w kręgu i musisz je przyciąć na odpowiednią długość. Takie produkty zazwyczaj mają od kilku do kilkunastu milimetrów średnicy. Wytwarzane są nie tylko z najwyższej jakości materiałów, ale także wykorzystywane są przy tym metody, które zapewnią prętom zbrojeniowym wyjątkową twardość i trwałość. Czym więc możesz je ciąć? Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie pił taśmowych do metalu. Możesz także użyć szlifierki kątowej, piły tarczowej, czy nożyc ręcznych lub elektrycznych do metalu.

Jakim ostrzem ciąć pręty zbrojeniowe?

Wiesz już, czym ciąć pręty zbrojeniowe, jednak powinieneś zdawać sobie sprawę z czegoś jeszcze. Bardzo ważne jest dopasowanie ostrza dedykowanego ciętemu materiałowi. Dlaczego? Jeżeli pręt wykonany jest ze stali nierdzewnej, używanie zwyczajnego ostrza może spowodować w przyszłości korozję w miejscu, gdzie był przecięty. Skąd takie zagrożenie? Na sprzęcie mogą pozostać opiłki z innego metalu. Ponadto cięcie niedostosowanym ostrzem wygeneruje dużo więcej ciepła, a z kolei ono właśnie obniża właściwości antykorozyjne stali. Postaw na solidne narzędzia najlepiej z diamentowymi brzeszczotami lub tarczami.

Jak łączyć pręty zbrojeniowe?

Aby zbrojenia były trwałe, powinny być wykonane z elementów, które odpowiadają długości elementu konstrukcyjnego. Co jednak w przypadku, gdy to nie jest możliwe? Zazwyczaj wtedy zbrojenie jest spawane, łączone przez zaciski mechaniczne lub spinane na tzw. „zakład”

Połączenia mechaniczne

Jak łączyć pręty zbrojeniowe? Powszechnie stosowaną metodą, szczególnie popularną w krajach zachodnich, są połączenia mechaniczne. Dają one budynkowi dużą wytrzymałość na obciążenia użytkowe, a nawet sejsmiczne. Dzięki temu nawet, gdy beton ulegnie zarysowaniu, czy uszkodzeniu w miejscu łączenia, nie wpływa to negatywnie na jego siłę. Takie rozwiązania przeznaczone są dla prętów zbrojeniowych o średnicy powyżej 10 milimetrów.

Połączenia spawane

Kolejną metodą łączenia prętów zbrojeniowych, bardzo popularną w Polsce, jest spawanie. Polega to po prostu na zespawaniu ze sobą konkretnych elementów. Jest to jednak sposób, który może być wykonywany wyłącznie przez uprawnionych spawaczy.

Połączenia „za zakład”

Tak zwane połączenie na zakład nie jest zalecane przez specjalistów. Dlaczego? To wyjątkowo materiałochłonna metoda, która nie ma racji bytu w czasach, gdy zrównoważone budownictwo jest w cenie. Taki sposób łączenia prętów zbrojeniowych prowadzi do marnotrawstwa naprawdę dużych ich ilości. Z tego właśnie powodu zdecydowanie odchodzi się od stosowania tego połączenia.

Jeżeli planujesz budowę, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, jak obliczyć ilość prętów zbrojeniowych, albo czym je ciąć i łączyć. Dzięki takiej wiedzy będziesz mógł mieć rękę na pulsie, by kontrolować to, co się dzieje. Wystarczy trochę zainteresowania w tej sprawie, a będziesz mieć pewność, że nikt Cię nie oszuka. W asortymencie naszego sklepu znajdziesz wysokiej jakości pręty zbrojeniowe, które sprawdzą się na każdej budowie. Wybierz te, których potrzebujesz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl