Gięcie prętów zbrojeniowych — co powinieneś wiedzieć na ten temat?

Podczas budowy niezbędne jest stosowanie prętów zbrojeniowych. To wysokiej jakości produkty, które zapewnią budynkowi zdecydowanie większą wytrzymałość. Te elementy cieszą się wysokim poziomem wytrzymałości. Co powinieneś zrobić w przypadku, gdy niezbędne jest gięcie prętów zbrojeniowych? Jak to zrobić? Czytaj dalej, a podpowiemy Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat!

Pręty zbrojeniowe, czyli co?

Czym są tak dokładnie pręty zbrojeniowe? To elementy wykorzystywane przy budowie, które wytworzone są z atestowanej stali albo trwałych kompozytów. Te produkty charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Mają one wzmacniać konstrukcje tworzone z betonu lub żelbetu. Dzięki ich zastosowaniu budynki stają się bardziej odporne, a beton jest mniej podatny na pękanie, czy kurczliwość. Z tego właśnie powodu niezwykle ważne jest to, aby nie oszczędzać na prętach zbrojeniowych. Są to części, które za sprawą swojej wysokiej jakości zapewnią większą stabilność budynku. Postaw na najlepsze produkty tego typu, a zyskasz gwarancję bezpieczeństwa stawianej konstrukcji.

Rodzaje prętów zbrojeniowych

Pręty zbrojeniowe to produkty, które są niezbędne przy każdej budowie. Są one wzmocnieniem fundamentów, słupów, czy stropów. Na pewno nie zdziwi Cię fakt, że w zależności od różnych ich zastosowań, wykonane są z różnych rodzajów stali. Przy każdym modelu prętów znajdziesz informację o klasie, co oznacza wytrzymałość, a także gatunku, czyli właściwościach technologicznych

Stal zbrojeniowa A-0

To stal, która zazwyczaj stosowana jest przy konstrukcjach z niskiej jakości betonu. Pręty, które z niej powstają, są okrągłe w swoim przekroju oraz gładkie.

Stal zbrojeniowa A-I

Ze stali zbrojeniowej A-I także powstają okrągłe i gładkie pręty. Ich cechą charakterystyczną jest to, że na obu końcach są pomalowane na czerwono. Często wykorzystywane są przy budowie, która jest na niepewnym gruncie, ponieważ tam pręty są zbrojeniem nośnym.

Stal zbrojeniowa A-II

Stal zbrojeniowa A-II ma kilka gatunków, z których wytwarzane są pręty żebrowane jednoskośnie. Używa się ich jako zbrojenia nośnego, szczególnie dla budynków poddawanych zmiennym i dynamicznym obciążeniom.

Stal zbrojeniowa A-III

Ze stali zbrojeniowej A-III wytwarza się pręty zbrojeniowe żebrowane dwuskośnie. Jest to najczęściej stosowany model do elementów konstrukcyjnych.

Gięcie prętów zbrojeniowych

Pręty zbrojeniowe często sprzedawane są w okręgach. To praktyczne rozwiązanie, które umożliwi Ci przycięcie ich na potrzebną dla Ciebie długość. Jednak taki stan rzeczy może też sprawiać pewien problem — musisz rozprostować tak dostarczone produkty. W samym projekcie budynku mogą się także znaleźć takie elementy, które wymagają wygięcia. Gięcie prętów zbrojeniowych, ze względu na ich wysoką wytrzymałość, wymaga specjalistycznego sprzętu. Jak zabrać się za to profesjonalnie?

Jak prostować pręty zbrojeniowe?

Aby skutecznie wyprostować pręty zbrojeniowe, zazwyczaj robi się to wciągarką ręczną, mechaniczną lub prościarką mechaniczną. Jednak najczęściej stosowane jest to pierwsze urządzenie. To sprzęt obsługiwany przez dwie osoby. W odległości około 40-50 metrów od wciągarki wbijany w ziemię jest pal, do którego przymocowany jest prostowany pręt. Oba z jego końców umieszczane są w otwory płaskownika, który z jednej strony przymocowany jest do liny wciągarki. Następnie obie osoby poruszając odpowiednimi korbami, prostują pręt, który po nadaniu mu odpowiedniego kształtu jest przycinany na odpowiednią długość. Przy takim urządzeniu musisz zachować szczególną uwagę, trzymając korbę, ponieważ naprężony pręt może spowodować jej gwałtowne poruszenie się. Upewnij się także, że prostowane pręty są odpowiednio zabezpieczone w płaskownikach, aby się nie wysunęły. Taka sytuacja może sprawiać zagrożenie dla zdrowia i życia. Jeżeli nie jesteś specjalistą z tego zakresu, lepiej pozostawić takie działanie fachowcom, aby nie narażać się bez potrzeby.

Sposoby na gięcie prętów zbrojeniowych

Jeżeli zależy Ci na wygięciu pręta zbrojeniowego, najprostszą metodą jest ta wykorzystująca stół i klucz zbrojarski. Wystarczy, abyś włożył element między trzpienie znajdujące się na takim stole i zgiął go przy użyciu klucza. To pracochłonna metoda, która najlepiej się sprawdza w przypadku, gdy potrzebujesz przygotować w taki sposób niewiele prętów. Jeżeli chcesz wygiąć większą partię materiału, zdecydowanie lepiej, abyś wyposażył się w giętarkę. To maszyna, w której zazwyczaj możesz giąć kilka prętów jednocześnie. Klasyczne jej modele bez problemu poradzą sobie z prętami zbrojeniowymi do średnicy około 40 milimetrów. Nowoczesne giętarki pozwolą Ci z dużą precyzją wyginać metal. Takie urządzenie zazwyczaj obsługiwane jest przez trzech specjalistów. Jeden z nich jest operatorem, drugi, podaje pręty do maszyny, a trzeci odkłada już wygięte egzemplarze.

Jak dbać o trwałość prętów zbrojeniowych?

Po każdym zabiegu, jaki przechodzą pręty zbrojeniowe, powinieneś je dokładnie czyścić. Dlaczego? O tym, jak solidne jest łączenie, decyduje przyczepność betonu na całej ich długości i obwodzie. Jakiekolwiek zabrudzenia lub rdza znacznie zmniejszają przyczepność. Przed użyciem dokładnie odtłuść pręty lub opal lampą spirytusową, ale potem dokładnie usuń sadzę i osusz metal. W przypadku wystąpienia jakiekolwiek rdzawych nalotów pozbądź się ich przy pomocy stalowej szczotki lub mechaniczną szczotką osadzoną na szlifierce.

Gięcie prętów zbrojeniowych nie jest prostą sprawą. Wymaga to specjalistycznego sprzętu lub pomocy wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Tylko w taki sposób będziesz mieć pewność, że pręty będą dobrze wygięte, a przy tym nie będzie to sprowadzało ewentualnego zagrożenia. Jeżeli potrzebujesz kupić wysokiej jakości pręty zbrojeniowe, szeroki ich wybór znajdziesz w asortymencie naszego sklepu. Jesteśmy profesjonalistami w tej branży, dlatego oferujemy Ci wyłącznie najlepsze produkty, które zapewnią Twojemu domowi solidność i trwałość.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń 600 284 532
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl