Gatunki stali zbrojeniowej – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!

Weryfikacja rodzaju stali zbrojeniowej ma ogromne znaczenie podczas przygotowania projektów budowlanych, a także zakupu materiałów niezbędnych do ich realizacji. To podstawowe działanie, które pozwoli dobrać asortyment odpowiedni dla konkretnego rodzaju konstrukcji. W poniższym tekście przedstawiamy najważniejsze kwestie, jeśli chodzi o gatunki stali.

Gatunki stali a ich normalizacja

Nim zwrócimy uwagę na poszczególne gatunki stali, należy przyjrzeć się dwóm normom znaczeniowym. Powszechnie stosowana jest norma europejska PN-EN 1992-1-1:2008, zwana inaczej Eurokodem 2.  Wcześniej obowiązywała polska – PN-B-03264:2002. Odróżniają się oznaczeniami poszczególnych gatunków. Ogólnoeuropejska nie wskazuje przede wszystkim klasy wytrzymałości.

Wykorzystywane mogą być obie. Pamiętać jednak należy, aby trzymać się jednych, wybranych przepisów do samego końca.

Różnorodne właściwości poszczególnych gatunków stali

Każdy gatunek stali posiada własne właściwości. Dotyczą one cech fizycznych i mechanicznych, zawartości pierwiastków czy też przeznaczenia do spawania. Jeśli chodzi o najważniejsze z nich, należy wyróżnić przede wszystkim plastyczność. Mowa o możliwości materiału do zachowywania wszelkich odkształceń, które powstają na skutek obciążenia stali. Ogromną rolę odgrywa również ciągliwość decydująca o tym, jak elementy zbrojeniowe zachowują się na skutek zaginania lub prostowania.

Poszczególne właściwości rozpoznać można po oznaczeniach cyfrowych i alfabetycznych, które określane są na podstawie wyżej wymienionych norm.

Oznakowanie najpopularniejszych gatunków stali zbrojeniowej

Oprócz mechanicznych i fizycznych zdolności gatunki stali wyróżniają się swoim różnorodnym użebrowaniem. Posiadają indywidualne wzory, co znacząco ułatwia ich rozpoznanie. Do najpopularniejszych należą:

stal o niskiej ciągliwości B500A – posiada trzyrzędowe żebra poprzeczne, które są do siebie równoległe,

stal o średniej ciągliwości B500B – zawiera żebra poprzeczne znajdujące się po obu stronach pręta w pozycji równoległej,

stal o średniej ciągliwości RB500W – w tym przypadku żebra poprzeczne po jednej stronie pręta są do siebie równoległe, zaś z drugiej strony znajdują się w układzie dwuskośnym,

stal o średniej ciągliwości BSt500S – posiadają identyczne użebrowanie, co stal RB500W,

stal o wysokiej ciągliwości B500SP – dwuskośne ułożenie żeber poprzecznych sprawia, że nachylone są pod różnorodnymi kątami względem osi pręta. Mają przekrój okrągły lub kwadratowy, w zależności od sposobu dostarczenia.

Powyższe oznaczenia mogą wyglądać niezrozumiale i chaotycznie. Mowa jednak o w pełni usystematyzowanym szyfrze. Weźmy pod lupę jeden z gatunków, czyli chociażby B500A. Pierwsza z liter wskazuje, że stal przeznaczona jest do budownictwa. Występująca kolejno wartość liczbowa wyznacza granicę plastyczności. Natomiast druga z liter określa klasę ciągliwości.

Jeśli chodzi o inne oznaczenia, symbol St oznacza, iż masz do czynienia ze stalą do ogólnego przeznaczenia. Z kolei litera „S” znajdująca się po liczbowej wartości plastyczności sugeruje, że stal przeznaczona jest do spawania.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń 600 284 532
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl