Strzemiona zbrojeniowe – jak gęsto je rozstawiać? Podpowiadamy

Zbrojenie budowlane odpowiada za nośność, wytrzymałość i stabilność budynku. Natomiast strzemiona zbrojeniowe są ważnym elementem konstrukcyjnym szkieletu. Dowiedz się, czym one są i do czego służą. Wybrałeś  strzemiona zbrojeniowe, ale nie wiesz, jak gęsto je kłaść? O tym w dzisiejszym wpisie.

Zbrojenie konstrukcyjne a strzemiona zbrojeniowe

Zbrojenie konstrukcyjne jest poziomym, pomocniczym elementem zbrojeniowym ze zbrojeniem podłużnym. Ułożenie prostopadłe do głównych prętów zbrojeniowych zapewnia ich stabilność. Główne pręty podłużne są przymocowane do narożników podpór budynku i stanowią dla nich silne wzmocnienie. Prawidłowo wykonane zbrojenie betonu odpowiada za nośność konstrukcji, zapewniając tym samym  stabilność i bezpieczeństwo użytkowania.

Natomiast strzemię zbrojeniowe to wysokiej jakości pręt stalowy, który jest odpowiednio gięty zgodnie z parametrami konstrukcji. Oznacza to, że strzemiona wykonywane są na zamówienie z dokładnymi wymiarami i najwyższym poziomem precyzji. Można je przygotować maszynowo lub ręcznie, a kładzie się je tak gęsto jak tego wymaga projekt. Są zazwyczaj wykonane z cienkiego drutu  FI6 i są dostępne we wszystkich rozmiarach. Ich kształt jest zwykle prostokątny, ale na życzenie klienta mogą być wykonane kształty okrągłe, diamentowe, trójkątne, kwadratowe, a nawet asymetryczne. Mogą one być otwarte lub zamknięte, a ich końce nazywane są haczykami.

Do czego służą strzemiona zbrojeniowe?

Strzemiona zbrojeniowe nazywane są również budowlanymi lub jarzmami. Pełnią funkcję konstrukcyjną, otaczają główne sprzęty zbrojenia, stabilizują je i utrzymują w miejscu. Główne pręty zbrojeniowe są stabilizowane w dwóch kierunkach prostopadłych do siebie. Mówiąc prościej, strzemiona budowlane to łączniki prętów zbrojeniowych. Dodatkowo podpory konstrukcyjne w gotowej konstrukcji żelbetowej przenoszą siły ścinające i rozporowe. Służą do tworzenia wzmocnień konstrukcji, tj. belek konstrukcyjnych, podmurówek, stropów, podciągów, girland, słupów.

Strzemiona zbrojeniowe nadają wzmocnionej fakturze pożądany kształt. Umieszczane są na głównych prętach od góry i ustawiane prostopadle do nich. Pręty zbrojenia podłużnego mocowane są do naroży konsol za pomocą drutów wiązałkowych. Tworzy to ramę, którą można następnie umieścić w szalunku, a strzemiona we właściwej pozycji utrzymują pręty montażowe w obszarze ściskania.

Strzemiona zbrojeniowe – jak gęsto należy je rozstawiać?

Średnice drutów strzemion zbrojeniowych, a także ich odpowiedni rozstaw, są szczegółowo wskazane w projekcie budowlanym. Jeżeli nie posiadasz wytycznych związanych z elementem zbrojącym, powinieneś zastosować pręty wzdłużne o średnicy 12-16mm. Gęstość między strzemionami (rozstaw) jest zwykle ustalana na  30-50 cm, za pomocą drutu 6 mm, a w ich narożach mocujesz pręty wzdłużne przy pomocy drutu wiązałkowego. Oczywiście każde ze strzemion musi być kwadratem albo prostokątem o takich samych wymiarach, tak aby drut był równomiernie rozłożony. Wielkość tej figury trzeba dostosować tak, aby druty w narożach posiadały przynajmniej 5 centymetrową warstwę okalającą z betonu – z każdej ze stron. Za gęste rozstawianie strzemion zbrojeniowych nie zaszkodzi oczywiście konstrukcji zbrojenia, ale nie należy tutaj też przesadzać. Przeważnie odległości po 30 cm to rozsądny wybór.

Wiesz już, jak gęsto rozstawiać strzemiona zbrojeniowe? Mamy nadzieję, że nasz tekst pomógł Ci odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jeśli planujesz wykonanie zbrojenia konstrukcji, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czeka na Ciebie szeroki wybór prętów i strzemion zbrojeniowych, które z pewnością przydaszą Ci się w pracy.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń 600 284 532
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl