Strzemiona zbrojeniowe – zasady, normy, stosowanie

Strzemiona zbrojeniowe są jedną z kategorii produktów stali zbrojeniowej i określane są jako elementy pomocnicze zbrojenia. Strzemiona głównie łączą zbrojenie w celu stworzenia odpowiedniej odległości pomiędzy prętami, ale nie można ich nazwać tylko dystansami, ponieważ są częścią zbrojenia konstrukcji żelbetowej, przenoszą siły oraz naprężenia. Przy pracy są pewne zasady, jakie powinny spełniać strzemiona zbrojeniowe, aby być rozmieszczone zgodnie z normami. Jakie to zasady? O tym w dalszej części naszego tekstu.

Stalowe połączenia do zbrojenia

Praktyczne strzemiona zbrojeniowe pozwalają w łatwy oraz solidny sposób łączyć ze sobą pręty, tworzące zbrojenie budowanej przez Ciebie konstrukcji. Zbrojenia budowlane są wykorzystywane w różnych elementach wykonywanych z betonu albo też z żelazobetonu oraz służą do wzmocnienia elementów konstrukcyjnych. Zbrojenie nie ulega łatwo kurczliwości oraz pękaniu. Z tego powodu beton nie kruszy się i nie odpada. Jest również odporny na uszkodzenia mechaniczne czy też rozciąganie. Strzemiona zbrojeniowe są wykonane ze stali, co przekłada się na ich trwałość i wytrzymałość. Poprawia to bezpieczeństwo i powoduje, że gotowa konstrukcja jest stabilna oraz może być użytkowana przez długi czas bez obaw o utratę funkcjonalności czy estetycznego wyglądu.

Strzemiona zbrojeniowe – zasady i normy dotyczące ich stosowania

Liczne wymiary strzemion do zbrojenia determinują różne zasady zastosowania produktu. Przykładowo strzemiono, takie jak 10×20 cm fi 6 mm żebro, jest doskonałe do zastosowania w stropowych belkach nad poddaszem lub przy trzpieniach ścianek kolankowych. Zaś nieco większy rozmiar, np. 20×20 cm fi 6 mm, powoduje, że żebro może być zastosowane w słupach oraz rdzeniach w ścianach nośnych (dla szerokości bloczka 24 cm) albo nadprożach okiennych i wieńcach stropu Teriva 4,0/1. Jeśli potrzebujesz strzemię do wieńca stropu Teriva 6,0/ 8,0, to idealny będzie rozmiar 28x20 cm fi 6 mm żebro. Do ław fundamentowych najlepsze będą zaś strzemiona 25×25 cm fi 6 mm żebro albo 30×25 cm fi 6 mm żebro.

Strzemiona zbrojeniowe – odległości i zastosowanie

Celem strzemion zbrojeniowych pomocniczych jest utrzymanie prętów głównych w odpowiednim miejscu w formie. Zbrojenia te znacznie ułatwiają czynności dotyczące montowania szkieletów. Strzemiona do zbrojenia mają funkcję stabilizacyjno-konstrukcyjną, zaś w powstałych konstrukcjach mają za zadanie przenosić siły ścinające w belkach, a także te rozpierające w słupach.

Strzemiona zbrojeniowe układa się zwykle prostopadle do głównych zbrojeń. Cała specyfikacja i charakterystyka drutów i zbrojenia powinna być w dokumentacji budowy. Rozstaw między strzemionami przeważnie w projekcie to 30-50 cm, przy pomocy drutu 6 mm. Oczywiście każde ze strzemion powinno być kwadratem albo prostokątem o takiej samej wielkości, tak aby drut wiązałkowy, którym się je wiąże, był równomiernie rozłożony. Wielkość tej figury trzeba zaprojektować, żeby druty w narożach miały minimum 5 centrów warstwy betonowej z każdej strony. Zasady są takie, że nie powinieneś rozstawiać strzemion zbrojeniowych bardzo gęsto, a wystarczy odległość 30 cm pomiędzy nimi.

Jak widzisz, zasady stosowania strzemion zbrojeniowych nie są specjalnie skomplikowane. Jeśli przygotowujesz się do związanych z nimi prac, zapraszamy do naszego sklepu – znajdziesz w nim bogatą ofertę strzemion o zróżnicowanych rozmiarach.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń 600 284 532
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl