Czy wiesz, jakie są średnice prętów zbrojeniowych?

Budujesz swój wymarzony dom? Jeśli zatrudniasz do tego fachowców, to warto, abyś wiedział, jakich materiałów budowlanych używają. Niekiedy możesz zostać poproszony o zaopatrzenie budowlańców o część z nich. Mogą to być przykładowo pręty zbrojeniowe. Dowiedz się o nich więcej, czytając nasz dzisiejszy wpis — poznasz, jakie są ich średnice i sprawdzisz do czego służą.

Pręty zbrojeniowe — jakie jest ich zastosowanie?

Specjalne pręty do zbrojeń wykorzystuje się podczas różnego rodzaju budowy. Można użyć ich np. do ścian fundamentowych, stropów, płytek i belek stropowych, a także ław. Jeśli w planie jest wykonanie nadproża, schodów albo tarasu czy balkonów, również w tym celu przydadzą się pręty zbrojeniowe.

Ich celem jest wzmocnienie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. To właśnie dzięki prętom stają się bardziej wytrzymałe. Przy temu mają także właściwą dla danej konstrukcji sztywność. Stąd zastosowanie prętów do zbrojeń jest bardzo ważne. Wyróżnia się ich pięć klas, które mówią o wytrzymałości materiału. ”A” jest to klasa najsłabsza.

Wybór odpowiednich prętów do zbrojenia

W sklepach budowlanych można dostać różnego rodzaju pręty zbrojeniowe. Są to między innymi pręty żeberkowane i okrągłe, gładkie. Ich zadaniem jest zbrojenie betonu podczas budowy każdego budynku. Pierwszy rodzaj służy głównie do zbrojenia betonu, którego gatunek to 34 GS lub 18 G 2b. Drugi zaś — do betonu o gatunku St 35b.

W skład zbrojeń budynków wchodzą także strzemiona, pręty proste i gięte. Dobrze, abyś o nich wiedział podczas budowy. Są one wykonane ze specjalnej stali żebrowanej. Co więcej, wszystkie elementy budowlane powinny posiadać niezbędne certyfikaty, a także atesty. Dzięki nim będziesz miał pewność, że materiały są bezpieczne i profesjonalnie wykonane.

Jakie są średnice prętów zbrojeniowych?

Pręty zbrojeniowe są dostępne zwinięte w kręgach lub w postaci prostych odcinków. Jest to stal stopowa, walcowana na gorąco i formowana w odpowiedniej formie. Pręty do zbrojeń występują o średnicy między 5,5 milimetra a 40 milimetrów.

W przypadku tych, które są żeberkowane, czyli najbardziej popularnych, stal do zbrojenia betonu ma powierzchnię wykształconą w żeberka jednoskośne, przeciwskośne lub dwuskośne. Te, które zalewa się betonem, są dzielone na główne i rozdzielcze. Jeśli szukasz odpowiedniego rozmiaru prętów, znajdziesz go w naszym sklepie.

Zbrojenie za pomocą prętów żeberkowych

Wykonując zbrojenie budynku, trzeba zwrócić uwagę na to, by zachować prawidłowe odległości między prętami. Powinny być tak umiejscowione, aby zabetonowanie poszczególnych elementów wykonać łatwo i bezproblemowo. Stal jest w większości przypadków zabezpieczona przed korozją. To dzięki specjalnej otulinie o grubości 25 milimetrów w przypadku głównego zbrojenia. Jeśli chodzi o ławy fundamentowe — jest to otulina 30-milimetrowa. 

W przypadku, gdy podczas budowy potrzebne jest wprowadzenie jakichkolwiek zmian, należy to pilnie skonsultować. Najlepiej, jeśli uzgodnisz to z inspektorem nadzoru budowy. To właśnie on pomoże Ci w każdej sytuacji lub problemie.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń 600 284 532
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl