Niemal podczas każdej budowy przyda ci się wiele narzędzi. Jednak jednym z podstawowych, o których zapomina się najczęściej, jest giętarka do drutu. Te proste urządzenie zwykle jest oparte na prostej konstrukcji, ale jego działanie jest nie do przecenienia. Właściwie tylko za jego pomocą będziesz mógł sprawnie stworzyć solidne zbrojenie, które po zalaniu betonem będzie stanowić o wytrzymałości budynku.
Jakie zalety posiada wyginarka do drutu? Oto lista podstawowych plusów
Niewątpliwe wiele zalet wyginarki od drutu zależy od jej modelu. Powinieneś jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na niewiarygodną prostotę tego narzędzia. Dzięki temu najpopularniejsze modele działają dzięki sile ludzkich ramion. Sprawia to, że nie jest koniecznie zasilanie. W związku z tym, zbrojenia w znakomitej większości będziesz mógł wykonać jeszcze zanim do działki zostanie doprowadzony prąd. Ponadto, jest ono trudne do uszkodzenia. Jeżeli nie będziesz próbować giąć prętów zbrojeniowych grubszych niż pozwalają na to wytyczne producenta, to nie widzimy możliwości uszkodzenia tego sprzętu. Jedyne, co może się wydarzyć, to powolne odkształcanie się dźwigni, które w prosty sposób można skorygować. Giętarki są także odporne w transporcie, nie wzruszają ich warunki atmosferyczne, a do ich obsługi wcale nie potrzeba wykwalifikowanego pracownika. Po szybkim instruktażu praktycznie każdy bez problemu sobie z nim poradzi.
Wyginarka do prętów zbrojeniowych a bezpieczeństwo - na co zwrócić uwagę?
Jak podczas pracy z dowolnym narzędziem, tak i w przypadku giętarki do prętów, musisz zachować szczególną ostrożność. Jednak w modelach ręcznych ryzyko wypadku jest dość niewielkie. Z uwagi na to, że do działania tego sprzętu używa się siły ramion, to szanse na wypadek nie są znaczące. Oczywiście, podczas korzystania z niego bezwzględnie wymaga używania rękawic i gogli ochronnych. Giętarki mogą spowodować odpryski w stali, które mogą zranić operatora. Ważne jest także solidne umocowanie go w stabilnej konstrukcji, bo w przypadku zerwania można się dotkliwie poturbować przewracając wraz z wyginarką do prętów zbrojeniowych.
Wyginarka do prętów zbrojeniowych - na jakie parametry zwrócić uwagę?
Wybierając wyciągarkę do prętów zbrojeniowych na twój plac budowy powinien zwrócić uwagę na kilka detali. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że nie każdy model nadaje się do wszystkich grubości stali. O ile większe konstrukcje poradzą sobie dobrze z mniejszymi średnicami, o tyle w drugą stronę może to skutkować zerwaniem łożyska. Istotna jest także długość ramienia. Im dźwignia jest dłuższa, tym prościej będzie operować tym narzędziem.
Ogólne porady dotyczące wyginarki do prętów zbrojeniowych
Pamiętaj o tym, że na placu budowy warto posiadać kilka modeli takich giętarek. Po pierwsze, przyspieszy to pracę nad budowaniem zbrojenia, a po drugie w przypadku uszkodzenia nie odczujesz tak bardzo przestoju. Ponadto pamiętaj, że to nie jest sprzęt, który nadwyręży twój budżet, ale jego brak na placu budowy będzie bardzo dotkliwy.